Skip to main content

Endorsed Candidates 2022

State Fed
18 May, 2022
Social share icons

On May 18th, 2022, The Committee on Political Education (COPE) of the Maryland State and DC AFL-CIO endorsed the following candidates for the 2022 Primary Elections in Maryland and DC:

United States Senate
Chris Van Hollen

United States House of Representatives
District 1 - Heather Mizeur
District 2 - Dutch Ruppersberger
District 3 - John Sarbanes
District 4 – Donna F. Edwards
District 5 – Steny Hoyer
District 6 – David Trone
District 7 – Kweisi Mfume
District 8 – Jamie Raskin
District of Columbia – Eleanor Holmes Norton

Maryland Governor
Tom Perez

Comptroller
Brooke Lierman

Attorney General
Anthony Brown

Maryland State Senate
District 3 – Karen Lewis-Young
District 8 – Kathy Klausmeier
District 9 - Katie Fry Hester
District 11 – Shelly Hettleman
District 12 – Clarence Lam
District 14 – Craig Zucker
District 15 – Brian Feldman
District 16 - Susan C. Lee
District 17 - Cheryl C. Kagan
District 18 – Jeff Waldstreicher
District 19 – Ben Kramer
District 20 – Will Smith
District 21 – Jim Rosapepe
District 22 – Paul G. Pinsky
District 24 – Joanne Benson
District 25 – Melony G. Griffith
District 27 – Michael Jackson
District 28 – Arthur Ellis
District 30 – Sarah Elfreth
District 32 – Pam Beidle
District 33 – Dawn Gile
District 34 – Mary-Dulany James
District 38 – Michele Gregory
District 39 – Nancy C. King
District 41 – Jill Carter
District 43 – Mary Washington
District 44 – Charles Sydnor
District 47 – Malcolm Augustine

Maryland House of Delegates
District 1C – Carrie Hinton
District 3 – Karen Simpson
District 3 – Ken Kerr
District 3 – Stephen Slater
District 4 – Andrew Duck
District 5 – Dennis Frazier
District 8 – Carl Jackson
District 8 – Harry Bhandari
District 8 – Nick Allen
District 9A – Natalie Ziegler
District 9A – Steve Bolen
District 9B – Courtney Watson
District 10 – Adrienne Jones
District 10 – Jennifer White
District 11A – Cheryl Pasteur
District 11B – Dana Stein
District 11B – Lisa Belcastro
District 12A – Jessica Feldmark
District 12A – Terri Hill
District 13 – Jen Terrasa
District 13 – Vanessa Atterbeary
District 14 – Anne Kaiser
District 14 – Eric Luedtke
District 14 – Pam Queen
District 15 – David Fraiser-Hidalgo
District 15 – Lily Qi
District 15 – Linda Foley
District 16 – Ariana Kelly
District 16 – Marc Korman
District 16 – Sara N. Love
District 17 – Julie Palakovich Carr
District 17 – Kumar Barve
District 18 – Emily Shetty
District 18 – Jared Solomon
District 19 – Bonnie Cullison
District 19 – Charlotte Crutchfield
District 19 – Vaughn Stewart
District 20 – David Moon
District 20 – Jheanelle Wilkins
District 20 – Lorig Charkoudian
District 21 – Ben S. Barnes
District 21 – Joseline Pena-Melnyk
District 21 – Mary A. Lehman
District 22 – Alonzo T. Washington
District 22 – Anne Healey
District 22 – Nicole A. Williams
District 23 – Januari McKay
District 23 – Kym Taylor
District 23 – Marvin E. Holmes, Jr.
District 24 – Andrea Fletcher Harrison
District 24 – Christopher Stevenson
District 24 – Jazz M. Lewis
District 25 – Darryl Barnes
District 25 – Karen Toles
District 25 - Nick Charles
District 26 – Andre D. Nottingham
District 26 – Krisleda Valderrama
District 26 – Veronica Turner
District 27A – Susie Proctor
District 27B – Jeff Long
District 28 – C.T. Wilson
District 28 – Debra Davis
District 28 – Edith J. Patterson
District 29B – Brian Crosby
District 30A – Dana Jones
District 30A – Shaneka Henson
District 30B – Courtney Buiniskis
District 32 – Mark Chang
District 32 – Mike Rogers
District 32 – Sandy Bartlett
District 33A – Andrew Pruski
District 33C – Heather Bagnall
District 34A – Steve Johnson
District 37A – Sheree Sample-Hughes
District 39 – Clint L. Sobratti
District 39 – Kirill Reznik
District 39 – Lesley Lopez
District 40 – Kathy Shulman
District 40 – Marlon Amprey
District 40 – Melissa Wells
District 41 – Sandy Rosenberg
District 41 – Tony Bridges
District 42B – Michele Guyton
District 43A – Regina Boyce
District 43B – Cathi Forbes
District 44A – Eric Ebersole
District 44B – Aletheia McCaskill
District 44B – Sheila Ruth
District 45 – Chanel Branch
District 45 – Stephanie Smith
District 46 – Luke Clippinger
District 46 – Mark Edelson
District 46 – Robbyn Lewis
District 47A – Dianne Fennell
District 47A – Julian Ivey
District 47B – Marlin Jenkins